Kesk-Aasia 2008 › Khiva (Usbekistan)

Khiva (Usbekistan)


Bukharast edasi loode poole, Khivasse. Siin kisub juba taas k6rbeks, K6z6lkumi k6rb. See na"itab ka, et Kesk-Aasia ring on tegelikult ta"is saamas.Kaardilt na"eme, et Kasahstani l6unaosa stepid, kust reisi alguses la"bi s6itsin ja"a"vad siit vaid mingi 500+ kilomeetrit p6hja poole…

Bukharast loodesse ja"a"v Usbekistani osa ongi enamva"hem lage stepp. M6ned asulad on ja stepis on ka nafta ja gaasi puurtornid. Pole neid igaks juhuks pildistanud. Kaugel ka, la"bi vine paistavad. Asulates ka"ib saagi to"o"tlemine. Usbekistani (vilets) bensiin pidi ka siin kandis tehtama. Pildil oleva Gazli asulas ka mingi kerge to"o"tlemis tehas, taustal olev “obelisk” pole mitte punalipuga vaid embleem-korsten, millel peal tulelont (nii p6letavad liigset gaasi puurtornide juures). U"ldiselt suht nurkalt pe*ses asulad keset steppi…

Siin oli pa"ris tuuline nagu pinnatuisust na"ha…

U"ldiselt suht igav maastik, Bukharast Khivasse mingi 480 kilomeetrit enamva"hem stepp. S6itsin selle u"he pa"evaga a"ra, kuigi tavaliselt nii palju pa"evaga ei taha s6ita (keskmiselt mingi 200-250 km). Siin eriti head telkimisvarianti polnud, tugev tuul kerge liivatuisuga ja lage… U"ldse pole erilist v6imalust olnud Usbekistanis telkida, kas vist ainult 1 kord?

Khiva ja Beruni pool otsas Amu-Darja j6e a"a"res on rohelisem, j6eorus on viljakat maad ja rohelust ka (kuigi kaugemal stepp). Pildil Amu-Darja j6gi Beruni ja Urgenchi vahel. Huvitav sild vanadest pargastest. See tee viib 400000 elanikuga suurde linna Urgenchi. Ei julgenud siin eriti pildistada, m6lemas sillaotsas miilitsad passisid. Ka"hku u"he kl6psu tegin, muidu fotogeeniline koht oli. Veetase ka va"ga madal suure j6e kohta (vett praktiliselt polnudki). See on siis NL-i suurte niisutussu"steemide (teeme stepist p6llud) ja j6gede tagurpidi voolama panemiste tulemus…

No nii, nu"u"d juba otsapidi Khivas ja bazaaril. Suured melonid…

Turuhoones mu"u"gil igas’t kraami, kaasa arvatud suurel hulgal Hiinas tehtud Jama. Siin plastmassist hirvepead. Mida vaesem maa seda hullemat kitshi rahvas ostab (viimase raha eest). 15 on hind, ehk siis 15000 sumi.

Mul siin laekus kaebus u"helt naisterahvalt, et ma polevat ilusaid tibisid pildistanud!? Ah nii? Ma m6tlesin, et paar pilti siiski on olnud? Aga noh… Eks siin ole nagu Eestiski, et ega ilusad tibid ise minu juurde jutule ei tule ja ma ise ka (enam) peale ei ka"i (kuna senises elus on liiga palju “ei” o"eldud)... :)

Khiva on kuulus oma pisikese enamva"hem ta"ielikult sa"ilinud vanalinna Ichon-Qala poolest. Ajaloos taas u"ks suhteliselt tume paik massiliste tapmiste, tu"rann-khaanide ja orjakaubandusega. Pildil vanalinna mu"u"r l6unas. Jalgrattal poiss u"tleb parajasti “HelOOO!”, et hiljem kohe otsa vuristada “Un bon-bon, un pen?”. Mis muidugi na"itab meile, et oleme j6udnud taaskordsesse turismiurkasse. Ja seda k6ige halvemas m6ttes, sest kogu Kesk-Aasia ringi peal pole selliseid tu"u"uid kommi- ja pastakanorijaid lapsi na"inud, kui siin. Bukhara ja Khiva ongi enam-va"hem ainukesed paigad, kus seda on esinenud.

Sissepa"a"s vanalinna ja Kalta Minor minarett. Panengi siia sihilikult sellise reaalset seisu na"itava pildi koos suveniirimu"u"jate ja muuga, mitte ainult pildi minaretist, mida valdavalt kl6psitakse.

U"tlen kohe a"ra, et Khiva na"ol on taas tegemist u"le restaureeritud muuseum-linnaga. Muigel sui v6ib meenutada, kui Kasahstanis na"gin kahe diibiga sakslasi, kes ra"a"kisid Khivast vaimustusega. Minu meelest on see suht igav turistiurgas, mis nu"u"d tagant ja"rele m6eldes laieneb kogu Usbekistani peale (tegelikult vaid Samarkand - Bukhara - Khiva, kuigi s6na “igav” laieneb mujale ka). Me v6ime kontekstist va"lja rebitud piltidelt imetleda neid vanu medrassasid ja asju aga reaalsuses ja"a"b puudu eksootikast ja ehedusest ja l6hnadest ja elust…

Panen siia k6rvale kohe u"he na"ite—kontekstist va"lja rebitud pilt samast tornist, reklaamimaks Khivat. See ku"ll naaberlinnas Urgenchis.

Kuigi Khiva vanalinnas pulbitsevat elu napib, m6ned pildid sai peata"navast eemal siiski tehtud. Vanalinnas tehtud pilte turismiobjektidest otsige netist—kuna turiste on palju, siis peaks seda kraami lademes olema… ;)

Siin Amu-Darja kala na"ha.

Veel minaretti, praegu vaatad, et polegi paha eh? V6ib-olla t6esti nii hull asi pole, kui mu jutust mulje ja"a"b aga… ise soovitaksin Usebekistani asemel Marokosse minna. Olen siin juurelnud sel teemal ja Maroko tundub mulle olema Eestile la"him-ka"ttesaadavaim eksootiline maa.

Pilt vanalinnas asuvast Usbeki muusikamuuseumist, pildil tuntud rahvalaulik (paremal) perega. Kogu ekspositsioon muidugi nii hull polnud, kui siit v6ib mulje ja"a"da… :)

Vanalinna ku"lastus on u"llatuslikult tasuta, kuid peava"ravast sisenedes ma"a"ritakse turistidele kohe pa"he 10000 sumi maksvad piletid, mida on tegelikkuses vaja ainult vanalinnas olevate mitmede muuseumite ku"lastamiseks, mitte linnata"naval jalutamiseks (nagu u"ritatakse va"ita). Ja pildistamise eest tuleks nagu veel 5000 va"lja ka"ia. Kokku on 4 va"ravat linna sisenemiseks, pileteid mu"u"akse ainult u"hes. Ostsin ise ka teisel pa"eval pileti lootuses, et muuseumid on huvitavad kuna pilet on kallis, aga no v6ta na"pust. :P Paaris muuseumis on veidi huvitavat vanaaegset ka"sito"o"d aga presentatsioon NL-iaegne ja suhteliselt ha"mar. Lisaks veel selgus, et on v6imalik osta konkreetsesse muuseumi ka u"ksikpilet, mis on odav, 500 v6i alla selle. Seega aru ma ei saa selle kalli 10000-se pileti m6ttest (ok-ok, raha tahavad lihtsalt noh). Lisaks veel naljakas fakt, et minarettide otsa ronimiseks tuleb nagunii veel lisapilet osta, isegi kui sul on see kallis u"ldpilet olemas. Tagantja"rele v6ib o"elda, et kellel on kitsas ka"es, siis pole m6tet piletit osta—muuseumites-hoonetes sees midagi va"ga erilist selle raha eest ei na"e ja vanalinnas v6ib jalutada ilma piletita olenemata sellest, mida piletimu"u"ja va"idab.

Olen rohkem kui u"hte va"ikest haiglaselt tudisevat kassipoega na"inud ta"naval jalus. Nii kurb… Ja ja"a"tisemasin on vasakul, homme hommikul pannakse taas ha"a"led sisse…


* * *

Olen nu"u"d Khivas mitu pa"eva molutanud ja ta"na s6itsin 30 km suurde naaberlinna Urgenchi, et internetti pa"a"seda (ja veits niisama aega surnuks lu"u"a). Khivas on ka paar netiurgast aga vaatamata k6rgele turistihinnale info eriti ei liigu seal. Homseks on mul rongipilet Urgench-Tashkent, platskaartvagunis (28000 sum, Khiva turismiinfos ku"siti 35000, komisjon pidavat olema “ainult 1000"). Ehk siis tuleb minna Tashkenti taas Turkmenistani saatkonna ust kulutama. Millegipa"rast ma hetkel arvan, et vastus mu viisa asjus “pole veel tulnud”, aga no na"eb. Ei tohiks vist nii pessimistlik olla… ;)

TÄHELEPANU! Siinset infot ei maksa võtta 100-protsendilise tõena. Tegu on minu arvamuste ja tõlgendustega, mis võivad põhineda kolmandate inimeste väidetel ja kontrollimata faktidel. Aeg-ajalt (loe "suhteliselt tihti") saan ma millestki valesti aru ka, või tegelen lihtsalt soovmõtlemisega ja võin seda väärarusaama siin edasi levitada kui fakti. Pane see endale kõrvataha ja palun mitte seda materjali kasutada referaatide ja muude sääraste asjade koostamisel -- selleks on olemas teatmeteosed.