Kesk-Aasia 2008 › Bukhara (Usbekistan)

Bukhara (Usbekistan)

Samarkandist edasi ja"rgmise turismilinnaku, Bukhara poole (kokku on kolm—Samarkand, Bukhara ja Khiva). Aga mitte otse vaid alt poolt ringiga, kus tee veits va"iksem.

Teele ja"i ka selline va"ike linn nagu Shakhrisabz, mis on Timuri kodulinn. Timuri ajal on ehitatud ka paljud need suurejoonelised vanad hooned Samarkandis ja mujal siin kandis, millest eelnevalt juttu oli. Usbekid on temast teinud omale vist rahvuskangelase aga eks teisest ku"ljest oli tegu ka va"ga j6hkra tu"u"biga, kes saatis tuhandete kaupa talle mitte meeldivaid isikuid teise ilma (kas mitte isegi mitusada tuhat) ja kogu see silmailu p6hineb peamiselt orjato"o"l ja u"mbruskonna vallututud aladelt vastu tahtmist kohalt toimetatud parimate ka"sito"o"liste pingutustel.
Pildil ongi Amir Timuri monument, taustaks tema Ak-Saray palee varemed. Kohal ka mitmed fotograafid maalilises v6ttes teoseid loomas… :)

Shakhrisabzis eriti o"o"maja valida pole, linn on pisike ja ainult 2 hotelli. Siin na"ha kodune majutus vanas majas, nime alla Shakhrishabz Tours & Travel ($15). Umbes selline pidavatki olema traditsiooniline Usbeki kodu sisustus juba aastasadu. Ku"lalisteraamatust selgus, et samas kohas olid paar na"dalat varem o"o"binud ka Tuuli ja Markko Eestist. Majutaja-vanaisa, kes minuga tegeles ja mind vastu v6ttis, tema oli veits liiga aktiivne oma ku"lalislahkusega. Nagu na"ha, oli laud alati kaetud ja vana u"ritas ka mu aega planeerida ning tahtis u"mbruskonda va"ljas6ite organiseerida jms. Kuidas edasi Bukharasse s6ita sellest oli tal ka oma versioon olemas… Aga eks vanemad inimesed ikka u"ritavad nooremaid 6petada, et kuidas istuda ja astuda… ;)

Siin mingi suvaline koht teel Bukharasse. Samas siit kohe edasi ei pa"a"senudki—ku"nka taga oli miilitsa teesulg ja seal tuli mingi 45 minutit oodata, kuna la"heduses demineerijad l6hkasid mingeid vanu mu"rske (pa"ris k6vad ka"rakad ka"isid)...

Bukhara sarnaselt Samarkandile u"ks peamisi Usbekistani turismikeskusi. Siin on suhteliselt komplektne vanalinn koos banade mosheede, medrassade ja muuga. Kogu kraam on muidugi restaureeritud ja ja"tab kahjuks suhteliselt uue ehitise mulje. Veel ta"baram on t6siasi, et vanalinn on praktiliselt inimtu"hi ehk elutu. Ehk siis (igav) klants muuseum. Kes on na"iteks ka"inud Marokos Marrakechi v6i Fesi medinas, siis seal on asi hoopis teises m66tmes, kuna sealsed vanalinnas s6na otses m6ttes kihavad elust. Isegi pilti teha on siin kuidagi nukker, kuna kedagi nagu ta"navatel pole. Muidugi on kesksetel ta"navatel palju suveniiride poode, mu"u"gilette ja ka turiste, kuid keda see aitab?

Nadir Divanbeg’i medressa fassaad. Ma ei teagi, kas medressal on eesti keeles mingi s6navaste ka olemas? Need on vanad koolid, v6ib vist isegi o"elda, et u"likoolid? Koraan arvatavasti oli muidugi kogu aeg ihu ligi… M6ned medressad tegutsevad ta"nasenigi.

Mir-I-Arab medressa, Kaloni minarett ja moshee. Taas ja"lle suhteline tu"hjus, liiguvad u"ksikud inimesed…

See ta"nav (Hoja Nurabad) ja"a"b vanalinna a"a"rele, siin juba rohkem rahvast liikvel. See ka u"ks peata"nav, mille kaudu turismigrupid liiguvad vanalinna. Jalgratturil on pakiraamil suured nan-leivad. Leiba veetakse paljudel juhtudel ka vanades roostes aiaka"rudes v6i ka lapsevankritega… :)

Kuna see (maailmakulus) Bukhara vanalinn mulle suht igav ja tehislik tundus siis ma seal keskseid objekte eriti ei kl6psinudki. Paar kaadrit veidi eemalt:

Vasakul vist oli kultuuripalee ja paremal vana Inturisti luksuskoloss Bukhara Palace Hotel.

Kolhoositurult vanalinna poole…

Samsast ikka ei saa mo"o"da. :) Mul ikka ei andnud rahu, et kuidas need leivad ja samsad selle saviahju (ehk tand6ri) seina ku"ljest a"ra ei kuku. Ra"a"giti ku"ll heast jahust ja muust aga kui ise na"ed, kuidas neid sinna pannakse, siis on asi kohe selge. V6tmes6na on kuum ahi, ehk siis toored saiad pannakse kuuma ahju ja tehakse ennem veidi veega ma"rjaks (ma"rja ka"ega). P6him6tteliselt siis pa"ts ja"a"b kohe korralikult ahju seine ku"lge kinni, kuna niiske taigen kuuma savi ku"lge nagu kergelt praeb kinni.

Huvitavaid vaipu on siin. See suur vanem vaip (mingi 2x4 meetrit) sobiks ha"sti mulle koju seina peale. See konkreetne on 6hem, kitsastest telgedel kootud ribadest tehtud kilim. Bukhara tundub olema Usbekis parim koht vaipade ja suveniiride ostmiseks, neid on siin palju. Samas u"llatuslikult uuemad vaibad on igavate mustritega ja ku"sitavate va"rvikombinatsioonidega.

Siis veel u"ks Usbeki ka"sito"o"vorm on suzanid ehk suured linikud, kasutatakse dekoratsiooniks seinal v6i mujal. Riide peale on ja"meda siidise niidiga tikitud kujutised. Konkreetne suzani on hotellitoa seinalt, ka mingi 4-5 meetrit lai. Aastaarv 1974 ka peale tikitud. Mulle meeldivad need linnud ja nokast tuleb lill. Erinevaid suzanisid on palju palju mu"u"gil aga u"ldiselt taas huvitavaid eriti pole (huvitavad pole mu"u"giks :). Enamus on lillede motiiviga. Uued on juba masinaga tehtud ka ja u"ldse turistikraami kvaliteet on suht ta"bar. Samas p6hiprobleem suzanidega on taas va"rvikombinatsioonid, ehk siis palju kasutatakse omavahel mitte kokku sobivaid va"rve.


* * *


Mis ma siis veel vahepeal olen teada saanud? 1. septembril oli Usbekistani iseseisvuspa"ev (17 aastat), lapsed la"ksid kooli 2. septembril. U"ks hotelliadmin va"itis, et piir oli 1-se septembri paiku suletud, et va"ltida v6imalike kahtlaste tegelaste maale imbumist ja pidustuse ha"irimist. U"ldse tundub piiride, tervete kvartalite ja ta"navate sulgemine olema siin kandis va"ga populaarne. Keegi va"hegi ta"htsam onu kuskil liigub, siis on k6ige kindlam panna terve ta"nav v6i kvartal m6neks ajaks kinni…

Postkontoris—u"le ette na"htud summa eest ei tohi u"mbrikule marke kleepida. Ehk siis kui kirja saatmine maksab 600, siis ei tohi sinna panna peale 1000-st marki. Pa"ris huvitav…

Bukrahas probleem raha vahetamisega. LP ka mainib seda, et korraga vahetatakse ametlikus vahetuspunktis na"iteks maksimaalselt $50. M6nel pool siiski saab.

Siis need Daewoo autod, mida siin Fergana kandis tehakse. Mainisin, et keegi va"itis, et Damas mikrobuss maksab 4000 dollarit. Tundus kahtlaselt va"he ja t6esti, reaalselt pidi uue hind kuskil 15000 dollari kanti olema. Nexia (ennist kirjutasin Nexus :D) pidi olema 12000. Samas need on poehinnad, millega osta olevat va"ga keeruline, kuna n6udlus u"letab tugevalt pakkumise. Reaalne turuhind pidi olema umbes kahekordne. Autodel on Usbekis k6vad imporditollid peal, seepa"rast eriti sisse ei toodagi midagi. Pooled on kohalikud Daewood ja teine pool enamikus Vene masinad ja va"hem va"lismaiseid.

Uskebis u"ldiselt palju miilitsaid. Bukharas vanalinnas polnud neid eriti u"ldse na"ha aga mujal ikka neid on. Teedel ka kontrollpostid, kuigi sealt viibatakse va"lismaalane u"ldiselt la"bi (kohalikud usinalt maksavad). Kui ei, siis mitte ei ku"sita dokumente vaid lihtsalt enda uudishimu rahuldamiseks peatatakse kinni ja uuritakse motikat. Aga u"ldiselt on suht paha vaadata suuremates linnades politseinikke—paljud lihtsalt vedelevad ringi, v6tavad kohalikelt autojuhtidelt raha m66da s6itmise eest ja omast arust on mingid u"hiskonnale vajalikud tegelased. M6ni mees on pannud kellegi ka"sul ta"nava mingiks teadmata ajaks kinni aga ise ei oska seletada, kust kaudu u"mbers6it toimub. Ta"ielikult su"u"dimatult na"itab ka"ega kuhugi umbma"a"rasesse suunda, et sealt, kuigi tegelikult la"heb hoopist mujalt jne jne. Paljud miilitsad on ta"ielikud lambad, u"tleks…

TÄHELEPANU! Siinset infot ei maksa võtta 100-protsendilise tõena. Tegu on minu arvamuste ja tõlgendustega, mis võivad põhineda kolmandate inimeste väidetel ja kontrollimata faktidel. Aeg-ajalt (loe "suhteliselt tihti") saan ma millestki valesti aru ka, või tegelen lihtsalt soovmõtlemisega ja võin seda väärarusaama siin edasi levitada kui fakti. Pane see endale kõrvataha ja palun mitte seda materjali kasutada referaatide ja muude sääraste asjade koostamisel -- selleks on olemas teatmeteosed.