Kesk-Aasia 2008 › Samarkand (Usbekistan)

Samarkand (Usbekistan)

Algatuseks so"o"ks midagi?

Shorpo nime all suppi on olnud saada Kasahhist alates, see oli siis see asi kus oli tu"kk “lambajalga” ja kartul pulgongis. Siin Usbekis on see asi progresseerunud postiivsemalt, siin na"ha sarnane roog va"ikeses savipotis. Kondiga liha, veidi porgandit, sibulat jms, k6ige peal 1 terve kartul, omas mahlas haudunud (6000 sum).

Ja siis plov, alias pilaff, mis on Usbekis suhteliselt kultuseseisundis. Siin tuntakse plovi nime all aedviljaga riisi (riis porgandiga, paprikaga jms, sekka veidi imeasju nagu rosinaid vms), tehtud suuuures pajas, 6lis-lambarasvas. Peale garneeringuks pannakse sashl6kki v6i muidu lihatu"kke. Seni parimat olen saanud Tashkendi turul, seal olid mingid oamoodi asjad sees (1400 sum). Tundub, et seda tehakse siin peamiselt ainult l6unaajaks, 1 suur pajata"is. M6nel pool saab muul ajal ka aga u"ldiselt on pa|"rast l6unat juba otsas. See konkreetne so"o"k Samarkandist (5000 sum). Samarkandis on u"llatavalt kehv nan leib, kuidagi magusast taignast tehtud ja pole selline hea sitke nagu mujal. U"ldiselt v6iks pilaff Eestis ka umbes selline olla, mitte mingi pekist n6retav aretis… ;)

Samsast on ka juttu olnud la"bi Kesk-Aasia—need lehttaignast pirukad, u"ldjuhul kolmnurksed. Sees sibul-liha, harvemal juhul kana v6i kartul. Siin aga kandiline samsa spetsiaalses ahjus. Va"ga hea kraam. See saviahjus tehtu on kallim ka kui tavalises ahjus (400-600 vs 200-300 sum/tk) ja neid na"ha Samarkandis ja u"mbruses, mujal on olnud tavalised. U"llatav, et need ei kuku ahju laest a"ra—tegija selgitas mulle, et hea jahuga on taigen nagu liim ja ja"a"b k6vasti kinni.

Siin na"ha, mis sees. Peamiselt sibul ja va"he loomaliha. Arvatavasti veidi naturaalset rasva panevad ka sekka. Sibul on kuidagi erilise maitsega, pole nagu meie sibula moodi (va"hem kibe). Kohati tundub, nagu oleks kapsas. Kartuliga samsa on ka hea—sees va"ikesed kartulikuubikud (nagu kartulisalatis). Proovige ise teha.


Selline kolmerattaline traktor on mul lapsep6lvest meeles—lehitsesin mingeid NL-i pildiraamatuid ja seal siis kuskil Usbeki puuvillap6llul sellised majandasid. Tundus kuidagi eriti imelik sel ajal. Praegu ka… :)
Ka"rus on mehel melonid. Uurisin Tashkendist Samarkandi s6ites tee a"a"res, et palju siis melonid maksavad. Rahvas mu"u"s neid kokkuostu (edasi viiakse Samarkandi ja Bukharasse) 1000 sumi tu"kk (mitte need va"ga suured). U"llatavalt k6rge hulgihind, tundub, et viljad on siin kandis siiski suht kallid. Turul mu"u"akse edasi 2000/2500 sumi/tk. Usbekis rahvas ka palju, arvatavasti n6udlus on suur ja see hoiab hinna u"leval.


Nu"u"d juba otsapidi Samarkandis, Hotell Registan (endine Leningrad). Mulle ikka need maha ka"inud vene hotellid veits meeldivad, need elavat mingi ta"itsa oma elu. Peldikud ja pesemiv6imalused on u"ldjuhul u"sna jubedad aga eelistan selliseid urkaid kodumajutusele.

Mingi NL-i aegne mu"stifikatsioonehitis…

Samarkand va"ga kuulus linn, siia kuidagi sattunud palju vanu mausoleume ja ehitisi.

K6ige kuulsam ehk on Registan, kolmest hoonest koosnev kompleks (pa"evapilet 6500 sum + 2000 pildistamine). Vasakpoolne sai valmis aastal 1420, teised paarsada aastat hiljem. Huvitavad ehitised, kuigi kuidagi imelik, et u"mberringi kaasaegne linn ja liiklus—see kahandab nende m6ju u"sna k6vasti mu meelest. Vanal ajal kui u"mberringi olid va"ga madalad savihurtsikud oli u"ldpilt arvatavasti palju huvitavam. Huvitav on v6rrelda, mida eri maailmaosades sel ajal ehitati.

Siin hiilis miilits ligi ja avaldas sosistades saladuse, et v6ib mind lasta vastava tasu eest minareti otsa. Ta"na olevat viimane pa"ev ka, homme minevat kogu krempel restaureerimisse… :P

Fassaadide u"laosadel on huvitavad mustrid. Siin ka palju keraamikat mu"u"gil, erinevate mustritega, aga need pole u"ldse nii kenad ja hea kvaliteediga to"o"d/suveniire on va"he na"ha…

Mustrid la"hedalt—l6igatud keraamiline plaat. Tundub olema va"ga to"o"mahukas protsess.

Tilla-Kari Medressa seest, kuldne. See kuldne on va"rvitud, mitte keraamilisest plaadist. Fotol kuidagi huvitavam-kenam kui reaalselt…


Viinamarjad! Nendest saab hea pa"ikesevarju ta"navale.



Na"mma! Va"hemalt tundub. V6ibolla on metsikud ja kibedad… :)



100 sumi eest saad mingit jooki ja pakun, et mingi 50-50 v6imaluse, et pask on u"sna varsti lahti… ;)

Veel Samarkandi. Seda v6iks nimetada vist ekstreemhaljastuseks? Aga l6hnas ku"ll ha"sti…

Surnuaial enamiku (surnute) na"opildid. U"sna t6etruult tehtud, u"tleks…

KuI eelmised vanade hoonete pildid olid k6ik Registan’i kompleksist siis neid on siin veel rohkem. See Guri Amir’i mausoleum. Katsetasin o"o"v6tet (1 sekund @ f/2.8 @ ISO 100).

Taustal Bibi-Khanym moshee, Toshkendi ta"naval.

Shah-I-Zinda mausoleumide kompleks. Siin siis na"ha ka veits u"mbrust, et mis settingus need asuvad. Enamikel piltidel ju u"ldiselt asjad kontekstist va"lja rebitud ja kaasaegseid u"mbruskonna ehitisi na"ha pole. Nagu juba mainisin, mu meelest kaasaegses u"mbruses ei na"e need nii head va"lja. Siin Samarkandis mitmed vanad ehitised ja kompleksid, kuid u"ldiselt on nad u"sna sarnased. Ei taha kellelegi liiga teha aga ytlus “kui oled u"hte na"inud, siis oled k6ike na"inud" to"o"tab vist siin ka… Kel aega va"he siis Registani kompleks ongi ehk Samarkandis k6ige huvitavam. Arvestada tuleb aga sellega, et 6htul on ainult u"he peahoone fassaad kolmest pa"ikese ka"es, teised 2 on pa"ikese ka"es ennem l6unat.


* * *


Nu"u"dseks juba u"le 2 kuu teel oldud (la"bis6it mingi 14500 km), kerge reisiva"simus ja tu"dimusehoog peal (lisaks teadmatus Turkmeeni viisa asjus). Kaks kuud vist ongi minu jaoks maksimaalne aeg, kuni suudad pidevalt uut informaatsiooni vastu v6tta. Hiljem kisub pildi veits ha"guseks, pole enam nii huvitav. Usbeki tundub u"ldse veits igavam mulle, rahvast ka palju seni olnud. Palav muidugi ka…

Edasised plaanid on umbes sellised, et kui saab Turkmeeni transiitviisa ka"tte, siis s6idaks la"bi Turkmenistani Iraani ja sealt Tu"rgi kaudu koju. Kui suure ringi ma Iraanis teen, seda hetkel ei teagi. Eks vaatab, kuidas huvi on ja mis kell selleks ajaks on (tahaks ikka ennem ku"lmade tulekut Eestisse j6uda)...

TÄHELEPANU! Siinset infot ei maksa võtta 100-protsendilise tõena. Tegu on minu arvamuste ja tõlgendustega, mis võivad põhineda kolmandate inimeste väidetel ja kontrollimata faktidel. Aeg-ajalt (loe "suhteliselt tihti") saan ma millestki valesti aru ka, või tegelen lihtsalt soovmõtlemisega ja võin seda väärarusaama siin edasi levitada kui fakti. Pane see endale kõrvataha ja palun mitte seda materjali kasutada referaatide ja muude sääraste asjade koostamisel -- selleks on olemas teatmeteosed.