Asukoht: Mali, To Timbuktu 65 km
Koordinaadid: 16.51207, -3.55481
Teekond: 16575 km
Kraadiklaas: 30°C

To Timbuktu

10.03.2006


Mopti – Korientze – Niafounke – Goudam

Tahaks rohkem eesti keelt kasutada aga ma ei saa kuidagi aidata, kui “To Timbuktu” kõlab igal juhul paremini ja loetavamalt kui “Timbuktusse” või “Tee Timbuktusse”. Või mis variandid veel on?

Timbuktu on väidetavalt kunagine müstifikatsioon aga mulle kui vähe lugenud inimesele pole ta kunagi olnud mingi tõmbenumber või ihaldusobjekt, kuigi nime nagu oleks ennem siiski kuulnud. ;) Ehk siis tegu kunagise muinasjutuliselt rikka linnaga, kust esimene valge inimene jõudis eluga koju tagasi alles millalgi viimase 150 aasta sees—teised tapeti tuareegide poolet kas ennem või pärast kohale jõudmist. Praeguseks on sellest hiilgusest väidetavalt järel ainult nimi aga no miks mitte minna oma silmaga vaatama, kui juba siia maailma otsa asja?


Tegelikult on tore see, et teekond ise pakub ehk rohkemgi, kui sihtpunktid. Minu valitud tee Timbuktu’sse polnud kes-teab-mis kiirtee, seega sattusin osaliseks mass-kalapüügile. Kuna ilm oli taas sombune ja nähtavus ehk ainult kilomeeter, siis üllatuslikult mingil hetkel keset tühja poolkõrbe nägin palju inimesi midagi toimetamas. Lähemale minnes tuli nähtavale ka järv (Korientze).

Terve küla meessugu, arvatavasti sadakond inimest, oli jalgupidi järves ja püüdsid madalas vees kahvadega kala. Lähemale uudistama minnes tormas osa poisikesi välismaalast ja fotoaparaati nähes muidugi minu juurde, tekitades osalise tööseisaku. :) Peab lisama, et siirad ja lõbusad lapsed, mingisugust kaduu-juttu polnud.

Siinkohal oleks paras aeg saata tervitused kodumaise ajakirja “Kalastaja” (pea)toimetusse! ;)


Täna pidin väikese motoriseeritud praamiga jõgesid ületama tervelt 3 korda, mis tegi kokku 12000 CFA (2*3500+5000). Päris kallis, aga samas tuleb arvestada, et päevas võib-olla käib ainult paar autot läbi. :) Positiivsema poole pealt see, et hind sisaldab ka tagasisõitu, kuigi ma plaanin minna teist kaudu. Ja kui korraga satub mitu autot praamile, siis jagatakse kulud.
Pildil ongi näha praam tulemas mind peale võtma ning esiplaanil üritab üks mees oma eeslit sundida üle jõe ujuma teda toikaga tagudes. Ise läheb ta muidugi piroogis. Üldse on eeslite tagumine päris valus teema siin. Eeslid ongi väga kurvad loomad (ja natuke ohmud ka)... :(

To Timbuktu! :) Väga huvitavad mitmeharulised palmid, ma näen selliseid vist esmakordselt.

Jeebus – lehmad (peaaegu) nagu Eestis!

Siin käimas leivategu, õigemini siis kakukesed, ära vajunud (Niafounke). Kaks tükki = 100 CFA. Pagaritädi ise nõudis pildistamise eest kaduud, trükkisin talle preemiaks tema pildi välja, mille üle ta oli nii õnnelik, et jooksis sellega minema ja unustas leivad ahju. :P
Aga ma üldse pildistan vähe eluolu, kuna paljud inimesed tahavad selle eest kaduud (või ei luba üldse pildistada) ja selline poliis on mulle vastumeelne, seega ma boikoteerin neid (ma tunnen, et ma oma pildiga annan neile ka midagi, mitte ainult ei võta, seega kaduu pole õigustatud). Samas on siin ka palju lapsi, kes ei saa aru sellest, et ma digikaga klõpsin neist poseeritud pilte ainult selleks, et neile endile rõõmu valmistada seda sama pilti digika ekraanil näidates, mitte enda jaoks, kuid nad ikka pärast põikpäiselt nõuavad kaduud pildistamise eest. Viimased on küll õnneks valdavalt turismipiirkondades.


Kirve evolutsiooniteooria. :)


Lõpetuseks – lubage mul jagada rõõmu suurest ja värskest tomatist, mis mul õnnestus täna turult osta. Tüüpiline siinse kandi piklik tomat on vasakul, väike (5 cm pikk) ja tavaliselt poolkrimpsus ning ka veidi haigeplekiline. Seega – tõeline leid! Homme räägin, kuidas maitses. :)