03.05.2006
Asukoht: Nigeeria, Calabar
Koordinaadid: 4.95138, 8.31846
Kraadiklaas: 32°C
Calabar
Ma olin juba vaikselt vaimu valmis pannud, et tuleb sundkorras sõita Nigeeria suurimasse linna Lagosesse, kuna seal asub Kameruni saatkond (viisat vaja, Beninis pole saatkonda), aga pooljuhuslikult avastasin vanast Aafrika Lonely Planet’ist (mis ma omandasin Poola tüüpide käest Bukinas), et piiriäärses linnas Calabaris on ka Kameruni konsulaat (Rough Guide nagu ei maini seda). Seega siis otsustasin Lagosse hakata mitte trügima, vaatamata sellele, et reisiraamatutes on rõhutatud, et see on nii hull urgas, et seda peab kindlasti nägema.
Lagos on tegelikult üks megasuur slumm, kus elab praeguseks arvatavasti umbes 15 miljonit inimest (pidavat olema maailmas suuruselt teine linn Mexico City järel) ja kuigi reisiraamatud mainivad, et tegu on üllatavalt sõbraliku ja elava linnaga, siis samas on see ka reisijate poolt hääletatud maailma kõige ebameeldivamaks linnaks.. Huvitav oleks seda värki oma silmaga näha aga otsustasin, et pole siiski mõtet hakata sinna üksi ja autoga ronima (ikkagi kriminaalne pealinn ja öömaja sellistes piirkondades, kus on tõenäosus ellu jääda, kisub ka kuhugi 1000-nde krooni kanti). ;)
Samas peab mainima, et Nigeeria on seni üllatavalt sõbralik tundunud – arvatavasti sellepärast, et siin valgeid turiste lihtsalt pole ja inimesed on kohati täitsa üllatunud valget üksinda autoroolis või tänaval jalutamas nähes. Aga ma pole võimalusel ka suurlinnadesse roninud. Samas naljakas on see, et tüüpiline turismindusega kaasnev tüütamine on siin täielikult olematu, ehk siis keegi sulle ligi ei uju, et midagi müügiks pakkuda või “enda” poodi meelitada. Ja ega neid suveniiripoode eriti ole ka, mis on ka veidi harjumatu, sest Nigeeria on ikka suur lahmakas maa kus tehakse palju erinevat (ja huvitavat) kunstkäsitööd. Aga kuna turiste siin praktiliselt ei käi, siis arvatavasti müüakse neid asju peamiselt naabermaades.
Läksin siin Calabaris Kameruni konsulaati uurima, et mida vaja on viisa jaoks, kuid see uurimise protsess kulges vaikselt üle viisaankeetide täitmiseks ja 2 tunni pärast sain passi tagasi. Vaja oli täita 2 ankeeti, siis üks vabas vormis avaldus konsulile, et palun mulle väljastada viisa ning 3 dokumendipilti. Ja 50000 + 1000 CFA-d (sain maksta 80 EUR, maksta saab ka dollarites ja nairas), mis teeb selle suurelt seni kõige kallimaks viisaks.
Et ennast Nigeeria eluoluga paremini kurssi viia, ostsin eile paksu kohaliku ajalehe The Punch (80 N, http://www.punchng.com). Kuna see osutus päris huvitavaks lugemiseks, siis teen väikese ülevaate, mis riigis parajasti toimub (on mullegi üllatuseks, kuna ma üldiselt reisil ei loe ja ei kuula uudiseid ;)
· Nigeeria on maailma suurim elektrigeneraatorite importija, kuna riik ei suuda tagada piisavalt elektrienergiat ja elektrikatkestused on igapäevane nähtus.
· WHO andmetel on nigeerlase keskmine eluiga 45 aastat.
· 20 inimest sai vigastada Lagoses toimunud gängidevahelises löömingus. Kasutusel olnud matšeeted, kirved ja kodukootud laskeriistad. Maha põletatud 20 kauplust.
· Lagose politsei sai 10 soomusautot, et paigutada need linna kriitilisematesse piirkondadesse, hoidmaks korda.
· Onitshas lasi politseinik maha mopeedil kaasreisijana sõitnud noore naise, kuna väidetavalt mopeedijuht ei peatunud vastavalt märguandele (tundub, et püssid siiski töötavad). Politsei eitab tapmist – kuul olevat tulnud hoopis kuskilt mujalt, gängidevahelisest paugutamisest. Aga asja uuritakse, tõe peaks selgitama lahkamine. :P
· Ühes lugejakirjas teatab kirjutaja, et kurikaeltel on kasutusel uus moodus autoärandamiseks. Nimelt tänaval sõidab pahalaste auto sulle kergelt tagant sisse, ehk siis müksab, sina jääd seisma ja lähed välja uurima, et mis juhtus, samal ajal istub üks kurikael su autosse ja sõidab sellega minema. Samas see skeem on tuttav, kas ma mitte selle kohta ei lugenud Bradt Nigeria raamatust?
· 3 eraldi lugejakirja on teate vormis sellest, et nad on ostnud pangast aktsiaid, kuid neile pole vastav sertifikaat posti teel saabunud. Nad ärgitavad panku neile vastav sertifikaat siiski ära saata. Siis üks sarnane kiri on veel mobiili kõneajast, ehk mees ostis kõneaega aga siiamaani ootab seda ja mobiilioperaator ikka lubab ja lubab aga mees soovib raha (1500 N) tagasi saada.
· Warris oli paar päeva tagasi autopommi plahvatus, kus öösel õlitankerite kai ääres plahvatas lõhkeainet täis Mercedes (numbriga AG260BRR). Üldse Niger Delta osariigis on viimastel aastatel olnud suht rahutu ja aeg-ajalt on midagi plahvatanud või saboteeritud või kedagi ära röövitud. Arvatavasti mõned kohalikud hõimud ei ole rahul, et enamik nende maalt imetavast naftast saadav tulu voolab minema, neile jääb vaid naftareostus. Sõitsin ka läbi selle osariigi ja teed olid paksult politsei- ja sõjaväepatrulle täis. Umbes nii, et keset teed seisab rohelise baretiga mees, ühes käes on püstol TT ja teisega vehib, et jää seisma. Ühel juhul pandi automaat ka palge, kui üks mikrobuss peatumata minema kihutas, kuigi paugutamiseks (seekord) siiski ei läinud. Samas paljud tüübid nendes patrullides võib kokku võtta sõnaga uljaspead, seega pole ime, kui aeg-ajalt keegi siin surma saab.
· Nigeeria saatkond Londonis on kohalikele võimudele parkimistrahvidena võlgu ca £202000. Samas USA saatkond pidavat olema võlgu £271000 ja Angoola oma £217000 (seega asi polegi nii hull).
· Nigeeria senat tellis hiljuti 109 uut Peugeot 407 autot, et kõik senati 109 liiget saaksid ilusti kodunt istungile sõita.
· Okehi piirkonna inimesed (Kogi osariik) paluvad presidendilt abi etniliste konfliktide lahendamiseks, kuna kohalik politsei olevat võimetu: "The last attack took place on April 16 and 17, 2006, leaving over 50 dead, hundreds wounded or displaced and more than 150 houses burnt."
· "Also, a 21-year-old man is now in police net in the state for attempting to rape a six-month-old baby."
Jah, kui ajalehte lugeda, siis ega see elu ei tundu siin nii ilus midagi.... Rohkem vist praegu (ajalehti) ei ostagi… ;)
‹ Anything for us? / Sisukord / Bensiin, pidurituled, elekter ja teised asjad ›